Select Your Style

Choose View Style

 • Full
 • Boxed

Choose Colour style

 • skyblue
 • green
 • blue
 • coral
 • cyan
 • eggplant
 • pink
 • slateblue
 • gold
 • red

Невралгія трійчастого нерва

Невралгія трійчастого нерва

Хронічне захворювання Невралгія трійчастого нерва характеризується нападами нестерпного болю в зоні іннервації гілок трійчастого нерва в районі: скроні, очниці, чола, верхньої або нижньої щелепи. На жаль, захворювання зустрічається досить часто – в середньому 1 випадок на 15 000 чоловік. Найчастіше цим захворюванням страждають жінки, яким більше 40 років.

Невралгія трійчастого нерва

Лікування даного захворювання починається з прийому медичних препаратів, які здатні притупити біль. Більшості дане лікування тривалий час допомагає. Але, з плином часу, у частини пацієнтів організм звикає до медикаментів. Як підсумок, починається зниження їх ефективності, аж до повної втрати ефекту. Досить часто з’являються суттєві небажані побічні ефекти. Для подібних випадків існують більш радикальні методики лікування.

Якщо ж причиною болей в лиці є інші захворювання, то також необхідно лікування, спрямоване на основну причину.

Загальноприйнятим світовим підходом є початок лікування з медикаментозної терапії з подальшим проведенням (при необхідності) реконструктивних втручань (мікросудинної декомпресії корінця трійчастого нерва), а при неможливості її проведення або ж неефективності виконуються деструктивні (руйнуючи нерв) втручання.

Медичні препарати

Для лікування тригемінальної невралгії, Вам можуть призначити ліки, які зменшують або припиняють передачу болючих сигналів до Вашого мозку.

Антиконвульсанти. Зазвичай призначають карбамазепін (финлепсин), ефективність якого при лікуванні тригемінальної невралгії підтверджена. Інший антиконвульсант, який може застосовуватися при даному стані – це окскарбазепін (Трілептал), топіромати (Топіромакс). Також можуть застосовуватися препарати інших груп, такі як клоназепам, габапентин, прегабалін.
Якщо препарати, які Ви приймаєте втрачають свою ефективність, може знадобитися коригування дози або зміна препарату, яку необхідно проводити під контролем лікаря. Побічні ефекти можуть включати в себе запаморочення, загальмованість, сонливість, двоїння в очах і нудоту. Під час прийому препаратів слід утриматися від керування автомобілем та роботи з механізмами, що потребує підвищеної уваги або травмонебезпечна.

Спазмолітики

Препарати з м’язово-розслаблюючою дією, такі як баклофен (Габлофен, Ліоресал) можуть застосовуватися самостійно або в комбінації з карбамазепіном.
Антидепресанти. В більшість протоколів лікування хронічних больових синдромів входять препарати групи антидепресантів (Амитриптилин, Флуоксетин (Прозак), Пароксетин), які показали свою ефективність при правильному застосуванні.

Способи різотомії включають:

Ін’єкції гліцерину (Гліцеринові блокади)

Під час даної процедури голка проводиться через обличчя до отвору в основі черепа, через яке потім голка вводиться в трігемінальную цистерну, невелику порожнину із спинномозковою рідиною, яка оточує вузол трійчастого нерва – місце, де нерв ділиться на три гілки – і частина його корінця. Потім лікар вводить невелику кількість стерильного гліцерину, який пошкоджує трійчастий нерв і перериває проведення больового імпульсу. Ця процедура зазвичай полегшує біль. Однак іноді біль, через деякий час, поновлюється, а у багатьох пацієнтів зберігається оніміння обличчя або відчуття поколювання.

Балонна компресія

При балонній компресії, Ваш лікар вводить порожнисту голку через Ваше обличчя в частину нерва, яка виходить у основи черепа. Потім він проводить через голку тонку гнучку трубку (катетер) з балончиком на кінці. Лікар роздуває балон з тиском, достатнім для пошкодження трійчастого нерва і блокування больових сигналів.
Балонна компресія успішно полегшує біль у більшості пацієнтів, принаймні на якийсь період часу. Більшість пацієнтів після процедури відчувають оніміння обличчя, а у деяких відзначається тимчасова або постійна слабкість жувальних м’язів.

Радіочастотне температурне пошкодження (деструкція)

Процедура вибірково руйнує волокна нерва, пов’язані з болем. Методика проведення голки до місця виходу нерва у основи черепа аналогічна описаній вище. Після розташування голки через її просвіт проводиться електрод, на який подається невеликий електричний струм. Під час процедури Вас попросять сказати де і коли Ви відчули поколювання. Коли ж нейрохірург визначить яка частина нерва, залучена в передачу больових відчуттів, електрод розігрівається до тих пір, поки це не призводить до руйнування нервних волокон, що створює зону пошкодження (деструкції). Якщо біль зберігається, лікар може створити додаткові зони деструкції. Радіочастотна термодеструкція зазвичай призводить до деякого оніміння обличчя після процедури.

Алкоголізація

Проведення блокади гілок трійчастого нерва в місцях їх виходу на обличчі з використанням розчину спирту, які призводять до руйнування нервових волокон. Методика на сьогоднішній день практично втратила свою актуальність з огляду на низьку ефективність і високий відсоток рецидивів і ускладнень. Проведення алкоголізації може мати сенс, як крайній захід, при неможливості виконання інших методик.

Альтернативне лікування

Невралгія трійчастого нерва: альтернативне лікування
Дуже невелика кількість клінічних випробувань було проведено з вивчення ефективності альтернативних методів лікування невралгії трійчастого нерва, так що переконливих доказів користі їх застосування немає. Однак, деякі пацієнти відзначають поліпшення стану при застосуванні цих методик. Як правило ефект відзначається при поєднанні з традиційними методами лікування.

Альтернативні методики лікування невралгії включають:

– акупунктуру
– вітамінотерапію
– рефлексотерапію
– нутріціотерапію
– електростимуляцію нервів

При хронічному болі, добре зарекомендувало себе включення в комплекс лікування психотерапевтичних методик.
Завжди необхідно проконсультуватися з Вашим лікарем до того, як вдаватися до альтернативного лікування, так як в противному випадку Ви можете погіршити свій стан.
Розгорнуту консультацію з приводу Вашого захворювання і відповіді на всі питання Ви можете отримати в нашій клініці, яка вже понад 20 років спеціалізується на лікуванні такого роду захворювань і має найбільший досвід в Україні.